Interviu su Ryčiu Mušausku

Interviu su Ryčiu Mušausku

Rytis Mušauskas, UAB „Concretus Designers“ ir UAB „Konstruktorių cechas“ direktorius

 

Kada ir kokiomis aplinkybėmis prasidėjo UAB Concretus Designers“  LEAN kelionė?

LEAN projektavime pradėjome diegti 2012 m. Tuo metu mūsų įmonių grupės narys UAB „Markučiai“ jau buvo startavęs su LEAN gamyboje, turėjo pirmus apčiuopiamus rezultatus, todėl po pirmos VSM sesijos visa įmonių grupė aiškiai suprato, kad LEAN turi apimti visas vystomas veiklas.

 

Kokie buvo pagrindiniai iššūkiai, su kurias teko susidurti?

Pagrindinis iššūkis – įtikinti inžinerinį išsilavinimą turinčius darbuotojus, kurie pasižymi aštriu loginiu mąstymu, kad LEAN tinkamas ne tik gamyboje, bet ir intelektinėje veikloje. Galbūt procesą apsunkino tai, kad dauguma mokymų metu pateiktų pavyzdžių buvo iš gamybinių procesų, kurie projektuotojams atrodė gana primityvūs ir nutolę nuo jų veiklos.

Užtruko kol susiformavo įprotis nuolat skirti laiko tobulinimams. Dauguma inžinerių tobulinimą suprato kaip kūrybinį procesą – turi ateiti „įkvėpimas“ norint sukurti kažką naujo ir naudingo.

 

Ką pasakytumėte žmonėms, manantiems, kad LEAN tinka tik gamybos procesams optimizuoti?

Tikrai galiu patvirtinti, kad tokia nuostata yra mitas. Iš tikrųjų dauguma LEAN pavyzdžių ir tiesiogiai pritaikomų įrankių yra sutinkami būtent gamyboje. Tačiau šiandien daugiausiai naudos gauname iš pačios LEAN filosofijos, kuri jau įaugusi į mūsų darbuotojų mąstymą ir kasdienius procesus. Esminis skirtumas – intelektinėje veikloje priėjimas prie darbuotojo turi būti daug subtilesnis, galbūt ne toks lakoniškas, paremtas ne vien sausais matavimais. Būtina sudominti darbuotoją ir įtraukti į jo idėjos įgyvendinimą.

 

Apibendrinant, ką davė LEAN veikla Jūsų organizacijai?

Mūsų organizacijai LEAN suformavo racionalesnį požiūrį tarp vadovų ir komandos narių, suteikė bendrumo jausmą (didelė dalis žmonių yra įsitraukusių į tobulinimo veiklą ir serga už įmonės pokyčius ir rezultatus), pakeitė vadovų požiūrį į daugumos įmonių keliamą problemą, kad rinkoje nėra pakankamai gerų darbuotojų, – pakeitus darbuotojų paieškos principus ir sukūrus aiškią bei efektyvią vidaus ugdymo sistemą, šiandien mūsų įmonė gali pasiūlyti praktikas studentams ir taip ugdytis specialistus.

Tačiau svarbiausia, kad LEAN leido augti neprarandant paslaugos kokybės – praėjus 5 metams nuo LEAN starto, mūsų įmonė paaugo 6 kartus.

 

Klausimus uždavė

Hubertas Petružis

Lean profesionalų asociacijos direktorius