Interviu su Ryčiu Mušausku


Rytis Mušauskas  UAB „Concretus Designers“ ir UAB „Konstruktorių cechas“ direktorius

 

Kada ir kokiomis aplinkybėmis prasidėjo UAB Concretus Designers LEAN kelionė?

LEAN projektavime pradėjome 2012 m.

Tuo metu mūsų įmonių grupės narė „Markučiai“ jau buvo startavusi su LEAN gamyboje, turėjo pirmus apčiuopiamus rezultatus ir visa įmonių grupė po pirmos VSM sesijos aiškiai suprato, kad LEAN turi apimti visas vystomas veiklas.

 

Kokie buvo pagrindiniai iššūkiai su kurias teko susidurti?

Pagrindinis iššūkis – įtikinti inžinerinį išsilavinimą turinčius darbuotojus, kurie pasižymi aštriu loginiu mąstymu, kad LEAN tinkamas tobulinimų metodas ne tik gamyboje, bet ir intelektinėje veikloje. Galbūt, labai sunkino procesą, kad dauguma pavyzdžių mokymų metu buvo pateikiama iš gamybinių procesų, kurie projektuotojams atrodė gana primityvūs, tolimi nuo jų veiklos ir pati tobulinimo veikla buvo suprantama gana nerimtai, ypač 5S, nuo kurio pradėjome LEAN tobulinimus projektavime.

Labai sunkiai sekėsi inžinieriams suformuoti įprotį, skirti laiką tobulinimams nuolat, nes dauguma tobulinimą inžinieriai supranta kaip kūrybinį procesą ir, kad turi ateiti „įkvėpimas“, kažką naujo ir naudingo sukurti. 

 

Ką pasakytumėte žmonėms manantiems, kad Lean tinka tiktai gamybos procesams optimizuoti?

Tikrai galiu patvirtinti, kad tokia nuostata yra mitas. Iš tikrųjų, daugiausia LEAN pavyzdžių, tiesiogiai pritaikomų įrankių yra iš gamybos. Šiandien daugiausiai naudos gauname iš pačios LEAN filosofijos, kuri jau tikrai įaugusi į mūsų darbuotojų mąstymą ir kasdieninius procesus. Esminis skirtumas nuo gamybinio LEAN, intelektinėje veikloje priėjimas prie darbuotojo turi būti daug subtilesnis, galbūt, ne toks lakoniškas, paremtas vien sausais matavimais, būtina sudominti darbuotoją ir įtraukti į jo paties idėjos įgyvendinimą.

 

Apibendrinant, ką davė Lean veikla jūsų organizacijai?

Mūsų organizacijai LEAN davė tai, kad susiformavo bendras racionalesnis požiūris tarp vadovų ir komandos narių, davė bendrumą, nes labai didelė dalis žmonių yra įsitraukusių į tobulinimo veiklą ir serga už įmonės pokyčius ir rezultatus, pakeitė vadovų požiūrį į daugumos įmonių transliuojamą problemą, kad rinkoje nėra pakankamai gerų darbuotojų – pakeitus darbuotojų paieškos principus ir sukūrus aiškią ir efektyvią vidaus ugdymo sistemą, šiandien mūsų įmonė džiaugiasi galimybe pasirinkti darbuotojus ir net gi studentus, kurie nori atlikti praktikas įmonėje.

Svarbiausia – LEAN leido įmonei augti neprarandant paslaugos kokybės – nuo LEAN starto per 5 metus įmonė paaugo 6 kartus.

 

Klausimus uždavė

Hubertas Petružis

Lean profesionalų asociacijos direktorius